www.poznan.morsy.pl

O nas  ::  Aktualności  ::  Kąpielisko  ::  Galeria  ::  Poradnik  ::  Ciekawe linki  ::  Kontakt  ::  Forum

projekt: http://www.atcsites.com

O nas

Aktualności

Kąpielisko

Galeria

Poradnik

Ciekawe linki

Kontakt

Forum

projekt: http://www.atcsites.com

Czym jest morsowanie?

Nie będziemy się tu rozpisywali nad zaletami morsowania, gdyż wyczerpujące  informacje na ten temat można bez trudu znaleźć w internecie. Morsowanie to nie tylko dobra zabawa ...jak niektórzy twierdzą nie do końca poważna. Jest to sposób na życie dla ludzi mających ochotę ruszyć się z domu i zrobić coś ze sobą, ze swoim zdrowiem. Dla nas jest to pretekst by oderwać się od telewizora czy komputera i wybrać  się gdzieś nad wodę ...a nasza odporność tylko na tym skorzysta :)))

 

Kto może zostać morsem?

Z zimnych kąpieli może korzystać w zasadzie każdy człowiek. Jedynym przeciwwskazaniem może być tu niewydolność krążeniowo-oddechowa lub przebyta choroba, o której wiadomo, że nie toleruje zimna (np. borelioza), a i te przypadki warto byłoby skonsultować z lekarzem specjalistą. Warto obserwować zachowanie organizmu by optymalnie dostosować czas kąpieli do predyspozycji. Mors nie musi wykazywać się jakimiś specjalnymi predyspozycjami fizycznymi. Nie istnieją też jakieś ograniczenia wiekowe (w naszym przypadku jest to rozpiętość od 15 do ok. 65 lat). Reasumując nie trzeba być gladiatorem, najważniejsza jest ...motywacja!!!

 

Jak zostać morsem?

Najlepszym sposobem jest znalezienie w swojej okolicy klubu lub jakiejś nieformalnej grupy morsowej. Pomocny będzie tu ogólnopolski serwis morsowy dostępny po adresem www.morsy.pl. Znajdziemy w nim obszerne źródło wiedzy o klubach i ich lokalizacji, zlotach i innych imprezach. Rozpoczynając przygodę z morsowaniem warto poczytać co nieco na ten temat lub skorzystać z porad kogoś doświadczonego. Warto też troszeczkę się przygotować, dobrym sposobem jest przyzwyczajanie organizmu do zimnej wody. Istnieje na to kilka sposobów, jedni spacerują bosymi stopami po plaży, inni hartują ciało zimnymi prysznicami. Cokolwiek będziemy czynili przybliży nas to do pierwszej kąpieli :)))

 

Potrzebny sprzęt

Nie potrzeba tu, jak w przypadku innych sportów kupować żadnego specjalnego, a co za tym idzie drogiego sprzętu. Każdy szanujący się mors zabiera na kąpiel: ręcznik, strój kąpielowy, klapki kąpielowe, rzeczy do przebrania (podczas kąpieli w przeręblu przyda się czapka i rękawiczki). Warto zabrać ze sobą termos z kawą lub herbatą (przyda się po kąpieli). Pogawędka ze znajomymi przy kubku gorącego płynu daje wiele przyjemności :)))

 

Technika kąpieli

Technik kąpieli z zimnej wodzie jest tak dużo jak kąpiących się :) Opiszemy więc najważniejsze zasady. Przed kąpielą bezwarunkowo rozgrzewamy się!!! Może to być klasyczna rozgrzewka, gra w piłkę lub można trochę pobiegać. Czynimy to na tyle intensywnie by rozgrzać wszystkie mięśnie i stawy ale się nie spocić. Samo zanurzanie się musimy wypracować indywidualnie (jednym odpowiada szybkie zanurzenie innym powolne przyzwyczajanie się do wody). Po kąpieli natychmiast osuszamy ciało ręcznikiem i ubieramy się by zbytnio nie wychłodzić organizmu. Dobrym pomysłem jest rozgrzewka po kąpieli. Następnie pozostaje nam jeszcze jeden rytuał ...kubek gorącej herbaty :)))

 

 

 

 

Opracowanie i treść © Waldemar Słaby mocarz0@op.pl

szablony